flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Право на доступ до правосуддя в умовах карантинних обмежень

22 жовтня 2020, 17:44


    Не заважаючи на встановлення додаткових карантинних обмежень в Одеському окружному адміністративному суді, ми НЕ зупиняємо роботу і пропонуємо учасникам справ подавати клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження або в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів учасниками судових справ, що має ряд певних переваг.
    Отже, розглянемо особливості кожного із запропонованих шляхів.
    Письмове провадження – це розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених КАС України (п. 10 ч. 1 ст. 4).
   За своєю сутністю письмова форма провадження адміністративного судочинства полягає у дослідженні судом наявних у справі матеріалів та ухваленні на їх основі судового рішення по справі без проведення судового засідання.
    Письмове провадження дозволяє скоротити терміни розгляду справ, при цьому за сторонами зберігаються права надати будь-які письмові пояснення по суті справи та обґрунтувати їх належними доказами, які також додаються до таких пояснень та досліджуються судом у межах процесуальних норм.
  Окрім скорочення строку розгляду справи, переваги застосування письмового провадження є очевидними:
1) письмовий виклад обставин справи носить більш точний характер, ніж заяви, зроблені в усній формі – суд має змогу глибше проникнути у суть та детальніше дослідити аргументи та заперечення, викладені на папері, аніж усно проголошені;
2) письмове провадження надає більше зручностей - зберігаються як часові, так і фінансові ресурси;
3) якщо сторони змагаються між собою в письмовій формі, то вони мають можливість, перебуваючи у зручній атмосфері та у будь-який час, обміркувати свою позицію, дослідити доводи опонента та викласти свої аргументи та обґрунтування;
4) письмове провадження виключає можливість відкладення судового засідання у зв’язку із неявкою сторони у судове засідання або затягування судового розгляду справи внаслідок зловживання сторонами своїми процесуальними правами.
    Варто звернути увагу на те, що існуюча система адміністративного судочинства надає однакове значення як усній, так і письмовій формі змагальності сторін – суд зобов’язаний ґрунтуватися як на доводах і доказах, викладених сторонами усно, так і на поданих ними письмових поясненнях. Отже, процедура вирішення судом спору у порядку письмового провадження нарівні із судовим розглядом справи у судовому засіданні є дієвим процесуальним механізмом оперативного та ефективного вирішення публічно-правових спорів.

А як організувати проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду?


  Все легко та просто! Існує певна процедура для підготовки судового засідання в режимі відеоконференції. Необхідно зареєструватись в Системі на офіційному вебпорталі судової влади України.
  Не пізніше ніж за 5 днів до судового засідання учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, а копію заяви особа має надіслати в той самий строк й іншим учасникам справи.
   В день засідання його учасники зобов’язані зайти та авторизуватися в Системі із застосуванням електронного підпису за 10 хвилин до початку засідання, активувати технічні засоби (мікрофон, навушники, камеру) та перевірити їх працездатність.
   Відеоконференція фіксується судом, відео- та звукозаписи зберігаються в матеріалах справи. Про проведення судових засідань в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів учасниками судових справ ми неодноразово писали ще з початку запровадження карантинних заходів, адже це економія часу та фінансових ресурсів.
   Пропонуємо переглянути зручну інфографіку від ООАС з налаштування та користування програмою «Easycon», за допомогою якої ви можете одночасно перебувати в зручному для вас місці і в судовому засіданні.


Зразки клопотань можна завантажити за посиланням: https://adm.od.court.gov.ua/sud1570/gromadyanam/proc_doc/