flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Прес-секретар ООАС взяла участь у міжнародній конференції, присвяченій налагодженню комунікації між судами та ЗМІ

27 лютого 2015, 08:32

Зміцнити довіру громадськості до судової влади в Україні можна через покращення взаємної комунікації. В цьому переконані учасники Міжнародної конференції, організованої Проектом USAID «Справедливе правосуддя».

24-25 лютого 2015 року закордонні та вітчизняні експерти, судді, а також прес-секретарі судів навідалися до столиці, щоб обговорити шляхи покращення комунікаційної політики у діяльності судових установ.

З вітальним словом до учасників звернувся Керівник Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Вон. Він зазначив, що темі налагодження взаємодії судів та громадськості Проект приділяє особливу увагу. Так фахівцями Проекту було розроблено та вдало апробовано унікальну Програму дистанційного навчання для прес-секретарів судів. За підтримки американського народу через Агенство США з міжнародного розвитку (USAID) у трьох судах були створені перші в Україні кол-центри, а в сорока одному будинку правосуддя встановлено інформаційні кіоски. Крім того Проектом розроблено серію інформаційних буклетів та брошур для громадян, в яких детально та доступно описані судові процедури. Представники Проекту подбали навіть про правову культуру найменших українців та створили розвиваючу гру-пазл «Хто і де є в залі суду».

Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов зауважив, що перед судами стоїть складне завдання – в найкоротший термін подолати негативне ставлення з боку держави та суспільства. На думку ж судді Львівського окружного адміністративного суду та члена Ради суддів України Олександра Сасевича, зараз існує проблема низького рівня юридичної обізнаності журналістів. Вказане також здійснює негативний вплив на висвітлення діяльності судів у ЗМІ. Тому суди мають стати добрими комунікаторами, задля виправлення ситуації.

Не секрет, що негативне ставлення до судів призводить до почастішання випадків вчинення тиску на суддів, з метою вплинути на прийняття ними рішень. За таких обставин Державна судова адміністрація України та Рада суддів України мають допомогти суддям налагодити діалог з журналістами – вважає суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Галина Юровська.

Фахівець із зв’язків з громадськістю Консультаційної місії Європейського Союзу Віктор Ройтер розповів про важливе місце стратегічних комунікацій у дорадчій діяльності Місії. За словами експерта, будь-яка, організація потребує вироблення тактичного підходу, перш ніж реалізовувати стратегію на практиці. Такий підхід має включати: створення команди, оцінку поточного стану справ та ресурсів, стратегію, необхідні ресурси та реалізацію. На всіх етапах важливу роль відіграє внутрішня комунікація. Працівники повинні добре знати цілі організації, особливості діяльності. Все це сприятиме створенню позитивного іміджу організації у середовищі.

Поділилась власним досвідом налагодження комунікацій директор з урядових та   громадських зв’язків судів округу Колумбія (США) Ліа Гуровітц. Вона продемонструвала присутнім офіційний сайт організації, а також її сторінки у мережах: «Twitter», «Facebook», «YouTube». Фахівець порадила представникам української феміди розвивати неформальні способи поширення інформації про суд, зокрема організовувати дні відчинених дверей, зустрічі з місцевими посадовцями, відвідувати зустрічі громадських організацій, брати участь в подіях територіальної громади. «Суди можуть здобути довіру через поширення інформації у якісний, лаконічний спосіб», - підсумувала пані Ліа.

Повідомлення є цікавим, коли воно містить скандал. З цього приводу суддя Вінницького окружного адміністративного суду Михайло Жернаков зазначив: «У новинах не скажуть, що 50 тисяч літаків піднялись у повітря і успішно сіли, у новинах напишуть про той, що розбився. Те саме з судом». Суддя вважає, що суди мають проявляти ініціативу у поширенні позитивної інформації щодо їх діяльності та формуванні громадської думки під знаком «плюс».

Про рівень довіри до судів у країні розповів Директор з комунікацій Верховного Суду Великобританії Бенджамін Уілсон. Результати досліджень громадської думки у Об’єднаному Королівстві демонструють найвищий рівень довіри до лікарів та суддів, в той час, як люди не ймуть віри політикам і журналістам. Кожне рішення Верховного Суду супроводжується узагальненням для преси, а на сайті суду можна переглянути онлайн-трансляцію судових засідань.

Необхідно змінити ставлення громадськості до судів. Велике значення для цього має припинення обурливої практики поширення звинувачень і критики в бік суддівського корпусу представниками інших гілок влади. Таку думку висловив суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук. Для цього слід змінювати інформаційну політику судів, але не щодо змісту, а щодо її адресатів. Треба розвивати потужні інструменти, спрямовані на донесення правди до громадськості. «Правда – це не виправдовування, правда – це обізнаність», - підкреслив суддя.

Детальніше обговорити питання звязків з громадськістю в судах учасники мали змогу на тренінгах для суддів та прес-секретарів, які відбулися 25 лютого.

За результати заходу судді та експерти підготували низку рекомендацій щодо покращення комунікацій судів, які будуть запропоновані для затвердження Радою суддів України.

Довідково.  Проект «Cправедливе правосуддя» фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і працює в Україні з жовтня 2011 року на підтримку судової реформи. Мета проекту – сприяти утвердженню верховенства права в Україні через зміцнення суддівської незалежності, підвищення рівня прозорості та підзвітності судової системи, підвищення рівня обізнаності громадян із діяльністю судової влади задля зростання довіри суспільства до неї.

 Серед партнерів у проведенні численних заходів проекту є Рада суддів України, Державна судова адміністрація України, Національна школа суддів України та Консультаційна місія Європейського Союзу.