flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

На авангарді змін

30 березня 2015, 11:22

20 березня 2014 року у  прес-центрі інформаційного агенства «Одеса-медіа» відбувся круглий стіл на тему «Підвищення якості роботи суду через налагодження діалогу з громадськістю та ЗМІ».

У його роботі взяли участь голова Одеського окружного адміністративного суду Олег Глуханчук, голова правління ГО «Спілка юристів Одеської області» Олександр Рябець, заступник голови правління ГО «Спілка юристів Одеської області» Анатолій Яценко, член правління ГО «Спілка юристів Одеської області» - адвокат Олег Ковальчук, голова ГО «Правова і справедлива країна » Ілля Лубашев, заступник начальника територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області Сергій Солдатов, головний спеціаліст Одеського регіонального відділення Національної школи суддів України Тетяна Золотнікова, керівник апарату Одеського окружного адміністративного суду Ольга Пасічник, прес- секретар Одеського окружного адміністративного суду Надія Бойко та директор ІА «Одеса-медіа» Олена Овчиннікова.

(Щоб переглянути відео з круглого столу, клікніть на зображення)

В рамках круглого столу була представлена грантова програма «Налагодження діалогу судів та ЗМІ - шлях до порозуміння з громадськістю».

Як підкреслив голова правління ГО «Спілка юристів Одеської області» Олександр Рябець, однією з проблем в Україні є відсутність конструктивного діалогу між судами та громадськістю. «Як представник громадськості я розумію, що немає конструктиву. Радикальні громадські організації тільки твердять, що всі погані. Але так теж не можна», - зауважив Олександр Рябець. Він сказав, що на сьогоднішній день вже очевидно, що суди змінюються, що вони хочуть бути відкритими, і та система, яка була побудована за часів Радянського Союзу, змінюється кардинально. «Ми бачимо, що деякі суди проводять круглі столи спільно з громадськістю, деякі - проводять збори, прес-секретарі намагаються знаходити діалог зі ЗМІ та часто знаходять. Але є ще багато проблем, які ми б хотіли постаратися вирішити в рамках нашого круглого столу і нашої програми », - уточнив голова правління« Спілки юристів Одеської області ».Заступник голови правління громадської організації «Спілка юристів Одеської області» Анатолій Яценко також заявив про необхідність конструктивного і відкритого діалогу з судовою владою. Він погодився з думкою, що раніше у судів не було необхідності презентувати свою роботу в ЗМІ, але зараз це стало важливим.

«Недовіра до судів не зводиться до того, що населення незадоволене якістю правосуддя в тому вигляді, в якому воно є. Люди часто стикаються з тим, що не знають, що таке суд », - висловив думку Анатолій Яценко.

За його словами, звичайна людина, отримавши повістку, «просто впадає в ступор». Але ця проблема, переконаний юрист, має більш комплексний характер. Анатолій Яценко стверджує, що причина страху перед судом - і в неможливості отримати якісну правову допомогу.

«Люди прагнуть почути і суддю, і чиновника. Вони хочуть мати можливість прийти в суд і захистити свої права, - упевнений юрист. - Тому важливо, щоб суди презентували свою роботу, а люди не боялися до них звертатися ».

Голова Одеського окружного адміністративного суду Олег Глуханчук повідомив, що суди завжди працювали і зараз працюють тільки на благо людей. «Просто раніше не стояло питання про те, що судова влада повинна піднімати свій імідж», - сказав голова адмінсуду. Він запевнив, що будь-який представник ЗМІ або громадськості може прийти в суд, зустрітися з ким йому потрібно і поговорити. Але, безумовно, не про ті справи, які на той момент знаходяться на розгляді суду, тому що подібні дії вважаються порушенням закону і тиском на суд. При цьому він зазначив, що суд завжди був відкритий для громадськості.

«Я думаю, що суди - насамперед захист людей. Що ж стосується розмов про низьку довіру до судової системи, то я вважаю, що статистика занижена. А негатив по відношенню до суду існує тому, що він комусь вигідний », - висловив думку Олег Глуханчук. За його словами, в будь-якій справі є дві сторони – та, що програла і та, щовиграла, і, звичайно, одна буде задоволена рішенням суду, а інша ні. Голова адмінсуду також підкреслив, що раніше судовим органам не доводилося постійно захищатися і виправдовувати свої рішення, як це відбувається зараз.

« Зрозуміло, що в судовій системі теж є люди, які не заслуговують права носити мантії. І судова система про це знає. Ми знаємо, який відсоток суддів повинні покинути свої крісла. Але в основному судді - це порядні, нормальні люди, які пройшли довгий службовий шлях », - запевнив Олег Глуханчук.

Він висловив сподівання, що через кілька років думка людей про роботу судів зміниться, і додав, що сам працює суддею, розглядає справи, і ніяких протиріч між ним і людьми не існує. Керівник апарату Одеського окружного адміністративного суду Ольга Пасічник назвала круглий стіл на тему «Підвищення якості роботи суду через налагодження діалогу з громадськістю та ЗМІ» знаковим заходом.

Вона зазначила, що саме такий формат спілкування дозволить співробітникам судової системи почути журналістів і громадських діячів і зрозуміти, що «можливо в судах робиться не так, чого можливо не вистачає».

«Можливо, в майбутньому ми проведемо ще кілька подібних круглих столів, де збереться більше представників судової системи, щоб кожен почув проблеми, які існують в судах», - уточнила керівник апарату.

Вона підкреслила, що кожен день забезпечує роботу апарату, щоб будь-яка людина, яка приходить до суду, не відчував себе розгубленою чи, що її неправильно зустріли. За словами Ольги Пасічник, в адмінсуді робиться все, щоб люди знали, що у них є інформаційний кіоск та центр, де співробітники з радістю за потреби все пояснять і покажуть.

«Ми робимо все, щоб людина, приходячи в суд, не думала, що її будуть лаяти або грубіянити. Нам важливо, щоб людина знала, що може підійти до будь-якого співробітника і поставити питання, і їй на нього дадуть відповідь », - заявила керівник апарату суду.

При цьому вона додала, що відвідувачам важливо розуміти, що співробітник суду не може давати юридичні консультації, а може тільки направити і підказати щось. Ольга Пасічник запевнила, що для працівників судової системи необхідно знати, що потрібно людям, що приходять до них. Тому в майбутньому вони мають намір проводити подібні заходи, де від громадськості можна почути про якісь прогалини в роботі судів, щоб усунути їх.

Голова громадської організації «Правова і справедлива країна» Ілля Лубашев висловив думку, що існуюча система відносин суду з громадськими діячами вимагає удосконалення. За його словами, громадські організації мають такий же рівень довіри, як і ЗМІ. Прес-секретар суду, на його думку, повинен відразу надавати інформацію про прийняті рішення, які можуть викликати суспільний резонанс. Таким чином, вважає Ілля Лубашев, на темі таких рішень не зможуть спекулювати громадські організації, які не бажають працювати в правовому полі.

До встановлення довірчих відносин між судами та ЗМІ повинні прагнути обидві сторони, заявив заступник начальника територіального управління Державної судової адміністрації (ДСА) в Одеській області Сергій Солдатов.

«Коли ЗМІ проводять опитування громадської думки щодо судової влади, вони часто забувають ставити питання: а чи був опитуваний учасником будь-якого судового процесу?», - сказав Сергій Солдатов.

За його словами, думка про суди формується у населення в основному завдяки засобам масової інформації, а не з особистого досвіду. «На жаль, ЗМІ мало знають про функціонування судів. Вони часто зараховують суд до сторін спору, хоча такого бути не може, адже головне його завдання – вирішити спір », - стверджує він.

Сергій Солдатов висловив думку, що об'єктивність і справедливість - ті вимоги, які суспільство має пред'являти і до судів, і до діяльності ЗМІ. Надія Бойко: «Прес-секретар - своя людина для журналістів»На круглому столі представники громадськості, журналісти і працівники судової системи висловили бажання до постійної співпраці.

Прес-секретар Одеського окружного адміністративного суду Надія Бойко підкреслила, що адміністративний суд - найбільш публічний і відкритий. І судова влада бажає розвиватися далі в цьому плані.

«Ми готові покинути свою зону комфорту і зробити крок назустріч громадськості. Ми готові розповідати про те, що відбувається в нашому суді », - запевнила вона журналістів.

За її словами, лише 7% українців хоча б раз у житті брали участь у судових розглядах, а більшість інформації про суди отримують із ЗМІ. «Журналісти не є професіоналами в галузі права. Роль прес-секретаря - допомогти журналістам адаптуватися до нового середовища і допомогти їм якісно виконувати свої професійні обов'язки », - вказала Надія Бойко. Прес-секретар Адмінсуду підкреслила, що комунікація необхідна і для журналістів, і для судів. Наприкінці виступу Надія Бойко пообіцяла зробити все можливе зі свого боку, щоб навчитися знаходити спільну мову зі ЗМІ.

Головний спеціаліст Одеського регіонального відділення Національної школи суддів України Тетяна золотникових сказала, що необхідність налагодження діалогу в їх установі усвідомили ще кілька років тому. «Ми одними з перших в Україні почали підготовку прес-секретарів судів та осіб, які суміщають цю посаду з іншими», - стверджує вона.

Член правління громадської організації «Спілка юристів Одеської області» Олег Ковальчук зазначив, що у адвокатів виникають проблеми у взаєминах з судами. «Якщо в Одесі ми ще можемо отримати необхідну інформацію, то в районних судах часто стикаємося з деякими перешкодами», - констатував він. Адвокат покладає великі надії на реалізацію грантової програми «Налагодження діалогу судів та ЗМІ - шлях до взаєморозуміння з громадськістю», презентація якої відбулася у ході круглого столу. Олег Ковальчук впевнений, що вже до літа програма принесе свої плоди, і пообіцяв запросити на презентацію результатів всіх бажаючих журналістів та громадських діячів.

Директор ІА «Одеса-медіа» Олена Овчиннікова підкреслила особливу важливість грантової програми «Налагодження діалогу судів та ЗМІ - шлях до взаєморозуміння з громадськістю» як для ЗМІ, так і для судів. «Ми не можемо закривати очі на події і говорити тільки про те, що повинно бути в ідеалі. Такі заходи проводяться саме для того, щоб спілкуватися з судовою владою, виключити штампи і необгрунтовані звинувачення », - сказала Олена Овчиннікова. Журналіст вважає, що, коли всі відкриті, домисли неможливі.

Олена Овчиннікова стверджує, що запорука успіху у взаємодії судів та громадськості - в професіоналізмі людей, які спеціалізований юридичний мову роблять зрозумілим для простого обивателя. «Цей проект допоможе всім нам стати більш мудрими», - впевнена Олена Овчинникова.

Відзначимо, грантова програма реалізується з березня по червень 2015 за підтримки Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя».

За матеріалами ІА «Одеса-медіа».