flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Голова Одеського окружного адміністративного суду розповів про практику та перспективи досудового врегулювання спорів в Україні

22 липня 2015, 15:26

Голова Одеського окружного адміністративного суду Олег Глуханчук взяв участь у засіданні круглого столу на тему: "Досудове врегулювання спорів за участю суддів: практика та перспективи", що відбувся 22 липня 2015 року у місті Одесі. Захід організований в межах проекту "Суддівська освіта – для економічного розвитку", який реалізовується в Україні за підтримки Офісу Уповноваженого з федеральних судових справ Канади.

Розпочали зустріч голова Ради суддів України Валентина Сімоненко та представник проекту «Суддівська освіта – для економічного розвитку», директор відділу міжнародного співробітництва міністерства Уповноваженого з питань федеральних суддів Канади Олег Шаков. Вони розповіли присутнім про переваги механізму досудового врегулювання спорів та актуальність його закріплення на законодавчому рівні. За словами канадського експерта процедура досудового врегулювання має низку переваг, насамперед – збільшення прозорості та відкритості судового процесу, економія коштів і часу, оскільки в більшості випадків результат досягається протягом одного дня, а справа вирішується остаточно і безповоротно.  Представник проекту повідомив присутнім, членам Ради суддів України, що процедура проходить апробацію у чотирьох судах України, крім того вже проведено 8 семінарів та підготовлено більше 200 суддів, які оволоділи навичками досудового вирішення спорів.

Першими результатами впровадження процедури поділився голова ООАС Олег Глуханчук. Суддя зазначив, що в сьогоднішніх умовах досудове врегулювання спорів за допомогою судді може стати не лише додатковим способом вирішення конфліктів, а також одним із дієвих інструментів підвищення рівня довіри до судової влади та формування його реального показника. «Важливо, що переговори відбуваються без звичного судового формалізму (не в формі судового засідання, без фіксації процесу та без використання атрибутів судової влади), але вони проходять в приміщенні суду, а тому ототожнюються із справедливим правосуддям. Суддя виступає посередником між сторонами, фахівцем, який їх направляє і підказує правові та обов’язково взаємовигідні варіанти вирішення протиріч", - підкреслив Олег Глуханчук.

Крім того, він наголосив на важливості поширення серед громадськості інформації щодо можливостей процедури, а також вказав на перепони, з якими довелось зіткнутись на шляху практичного впровадження процесуальної новинки. За його словами, основними перешкодами виявились недостатня зацікавленість сторін процедурою, зокрема представників суб’єктів владних повноважень та часто пряма заборона для них йти на примирення в суді.

Як приклад позитивного вирішення конфлікту за допомогою процедури досудового врегулювання спорів Олег Глуханчук навів справу за позовом громадської організації до начальника першого Суворовського відділу Державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції. Позивач вимагав визнати протиправними дії начальника щодо несвоєчасного та неповного надання інформації в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації». Після участі у процедурі примирення сторони спору досягли порозуміння та покинули приміщення суду з гарними враженнями, про що юрист громадської організації повідомив на своїй сторінці в соціальній мережі «Фейсбук».

Учасники обговорення погодилися, що для широкого застосування процедури досудового врегулювання спорів недостатньо внести зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, для цього необхідно змінити бюрократичний менталітет та подолати стереотипи адміністративного впливу органів державної влади, який обмежує можливість вирішення протиріч альтернативним способом.

Довідково: переговори з досудового врегулювання спору за допомогою судді – це конфіденційний процес, метою якого є виключно спроба вирішити спір (весь або його окрему частину) між сторонами у досудовому порядку з економією часу та коштів як сторін, так і держави. Проведення переговорів з досудового врегулювання спору за допомогою судді здійснюється з обов’язковим дотримання принципів конфіденційності, верховенства права, законності, рівності та добровільності учасників переговорів.

Одеський окружний адміністративний суд з травня 2013 року розпочав активну роботу щодо запровадження процедури досудового врегулювання спорів шляхом проведення переговорів за допомогою професійного судді в рамках реалізації канадсько-українського проекту «Освіта суддів - для економічного зростання».

Більше інформації про процедуру досудового врегулювання спорів в Одеському окружному адміністративному суді можна дізнатись на сайті ООАС в розділі «Інформація для досудового врегулювання спору», або за посиланням:

http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/menu3/dewewewe/