flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Результати грантової програми «Налагодження діалогу судів та ЗМІ – шлях до порозуміння з громадськістю»

06 серпня 2015, 16:53

Більше сотні працівників судів Одеського регіону пройшли підготовку в межах грантової програми «Налагодження діалогу судів та ЗМІ – шлях до порозуміння з громадськістю», яка реалізовувалася ГО «Спілка юристів Одеської області» у партнерстві з Одеським окружним адміністративним судом за підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя».

Ідею щодо проведення навчань фахівців по взаємодії зі ЗМІ та громадськістю в судах підтримали територіальне управління Державної судової адміністрації України в  Одеській області та регіональне відділення Національної школи суддів України.

В рамках семінарів, передбачених проектом, прес-секретарі судів Одеського регіону  поглиблювали свої знання у сфері налагодження комунікації зі ЗМІ для забезпечення поінформованості громадян про правила, процедури та обмеження в роботі суду; вдосконалювали навики написання прес-релізів та інформаційних повідомлень щодо роботи суду; отримували рекомендації щодо розповсюдження публічних документів та іншої відкритої інформації про суди; вчилися як правильно організовувати різноманітні прес-заходи; обговорювали пропозиції щодо розробки та впровадження ефективних комунікаційних стратегій судів.

Кожен захід був присвячений актуальним темам інформаційної роботи судів. Для проведення комплексної ефективної підготовки до участі у реалізації проекту було запрошено авторитетних фахівців у сфері журналістики та медіа-права, а також психології, етикету і PR.

Організатори проекту прагнули створити міцну основу для подальшої ефективної та довгострокової співпраці судів із засобами масової інформації, яка задовольнятиме потреби суспільства в одержанні об’єктивної інформації про реальний стан судової системи. Такий діалог необхідний для покращення розуміння представниками ЗМІ та громадськості місії і завдань суду, підвищення іміджу судової влади та відновлення рівня довіри до вітчизняної Феміди.

Стартував проект у березні 2015 року. 13 березня був проведений перший тренінг для прес-секретарів та осіб, які виконують їх обовязки у судах міста Одеси та Одеської області. Загалом до  участі у підготовці було запрошено 38 представників судів.

Тема першого навчального заходу стосувалася ролі прес-секретаря в реалізації інформаційної політики суду. Протягом цілого дня тренери Міжнародного інституту регіональної преси та інформації Ангеліна Солдатенко та Олексій Солдатенко ділилися з учасниками основними принципами, технологіями організації зв'язків з громадськістю, власним досвідом налагодження роботи зі ЗМІ.

Офіційна презентація програми громадськості відбулася 20 березня 2015 року у прес-центрі інформаційного агенства «Одеса-медіа» в межах круглого столу «Підвищення якості роботи суду через налагодження діалогу з громадськістю та ЗМІ».


Наступний етап підготовки прес-секретарів відбувся в Одеському окружному адміністративному суді у квітні. Впродовж двох днів 16-17 квітня судові комунікатори опановували нові напрямки взаємодії з громадськістю та користувачами судових послуг. Під час тренінгу «Суд – джерело інформації», слухачі обговорили теми ефективної комунікації та міжнародні стандарти відкритості правосуддя. Новітні тенденції у сфері правового регулювання журналістської діяльності в Україні, доступу до публічної інформації, а також правові засади інформаційної діяльність суду представив Президент Інституту прикладних гуманітарних досліджень, член Конституційної Комісії при Президентові України, в минулому суддя ad hoc Європейського суду з прав людини Михайло Буроменський.

 

Також учасники заходу під керівництвом тренера Міжнародного інституту регіональної преси та інформації Олексія Солдатенка шукали інструменти ефективної взаємодії з громадськістю. Так спеціаліст у сфері PR провів мозковий штурм, спрямований на виявлення цільових аудиторій, їх цінностей та відповідних інформаційних кампаній суду. Таким чином, слухачі отримали необхідну основу для подальшої розробки напрямків покращення взаємодії з громадськістю.

Черговий навчальний день стосувався «Інформаційного супроводу діяльності суду». Слухачі вчилися долати кризові ситуації, а також управляти конфліктами.  Що таке криза, які кризові ситуації можуть виникати в роботі суду, як класифікують кризи, а також попередити їх настання, - все це та багато іншої корисної інформації презентувала тренер Міжнародного інституту регіональної преси та інформації Ірина Ільченко.


Олексій Солдатенко розповів присутнім, як вирішувати конфліктні ситуації та  слухачі в ігровій формі вчилися застосовувати прийом «win-win» для усунення конфліктів та досягнення порозуміння.

Учасники відзначили, що тренінги були дуже насиченими та інформативними, а змога відпрацьовувати навички є особливо цінною і корисною для професійного розвитку працівників.

Відмінною рисою заходів, організованих в рамках грантової програми «Налагодження діалогу судів та ЗМІ – шлях до порозуміння з громадськістю» є ідея адаптації передових іноземних досягнень у сфері PR-технологій, кризового менеджменту та стратегічного планування у роботу судів. Організатори переконані, що інструменти, які успішно використовують великі компанії, здатні покращити роботу державних установ.

Завершальним у серії навчальних тренінгів для прес-секретарів судів був тренінг, який відбувся 14 травня. На цей раз слухачі  мали змогу «побувати у шкурі» журналістів. Якою майстри пера бачать роботу суду, які основні труднощі виникають під час написання судових матеріалів, як правильно спілкуватися з пресою та що слід змінювати у роботі прес-секретарів судів, - про це розповіли головний редактор «Судово-юридичної газети», а також програми «Реальний суд» на телеканалі Право TV Наталія Мамченко та кореспондент В’ячеслав Хрипун. Кульмінацією заходу стала «Школа судової журналістики Володимира Кравчука». Прес-секретарі готували репортажі про судове засідання та визначали автора найкращої публікації за кількість вподобань («лайків») під кожним матеріалом на сторінці Одеського окружного адміністративного суду у «Фейсбуці». Ним стала заступник керівника апарату Ові діопольського районного суду Одеської області Ірина Паламарчук.

Важливим досягненням програми стала участь у тренінгах журналістів регіональних ЗМІ, зокрема представників інформаційної агенції «Одеса-медіа». Крім того професійні журналісти в якості тренерів продемонстрували учасникам своє бачення інформаційної ізольованості судів, пояснили негативний ефект, який спричиняє відсутність офіційної позиції суду з актуальних питань чи подій, що зачіпають його інтереси.

В процесі реалізації програми було виявлено низку проблемних моментів, що створюють труднощі для ефективної інформаційної діяльності окремих судів.

Основною причиною повільного впровадження рекомендацій експертів щодо розвитку комунікативної роботи в судах є відсутність окремих посадових одиниць прес-секретарів. Так з 38 судів Одеської області окремі посади прес-секретарів є лише у 5 судах міста, щодо решти, - то там обов’язки взаємодії зі ЗМІ виконують працівники апарату (зазвичай це заступники керівників апарату, самі керівники, рідше консультанти суду та навіть помічники суддів).

Особи, які виконують обов’язки щодо взаємодії з громадськістю та ЗМІ відчувають брак знань та досвіду у цій сфері та через значну робочу завантаженість поточними справами не приділяють належної уваги питанню інформаційної діяльності суду. Крім того, у поєднанні з недостатнім рівнем матеріального забезпечення працівників апарату судів, мотивація до освоєння нового напрямку роботи перебуває на вкрай низькому рівні.

Слід звазначити, що переважна більшість учасників Проекту підтримали ідею створення регіонального центру з питань комунікацій судової влади, який здійснюватиме координацію діяльності судів області у цій сфері, надаватиме методичну допомогу.

Другим, не менш важливим, етапом у реалізації Грантової програми та у питаннях налагодження комунікацій було проведення навчальних заходів для працівників апаратів судів, які у своїй повсякденній діяльності найбільше контактують із відвідувачами. Враження в людини про суд складається від того, як її зустрінуть на порозі. Тому тема навчання працівників суду з питань судових комунікацій є дуже актуальною.


Першою цільовою аудиторією виступили судові розпорядники та працівників спеціального підрозділу судової міліції «Грифон» для яких 29 травня проведено  тренінг «Гарантії забезпечення безпеки у роботі суду». Досі спільні навчання для судових розпорядників та працівників «Грифону» ще не проводилось, не зважаючи на актуальність питання координації їх діяльності у разі виникнення кризових ситуацій у роботі суду.

В рамках тренінгу нам  вдалося здійснити комплексну підготовку осіб, відповідальних за безпеку у суді, включаючи аналіз нормативно-правових аспектів взаємодії, розвиток психологічної стійкості та покращення навичок надання першої невідкладної медичної допомоги. 

Тренінг для судових розпорядників та працівників спеціального підрозділу судової міліції «Грифон» став надзвичайно успішним та актуальним заходом. Незважаючи на важливість взаємодії працівників судової міліції та судових розпорядників, досі спільних навчань для них не проводилося. І такий Перший тренінг показав необхідність та перспективність роботи у цьому напрямку.


Думка відвідувачів про суд формується великою мірою під час спілкування з персоналом установи, тож уміння налагоджувати контакт є одним з найважливіших у професійній діяльності працівників апарату суду. У той же час неналежна поведінка працівників апарату є предметом близько 70% скарг, що надходять від громадян.

Як змінити ситуацію розказували на тренінгу «Подолання психологічних бар’єрів у комунікації працівників апарату суду», який відбувся 3 липня. Слухачів учили справляти позитивне враження, долати негативні емоції та врегульовувати конфлікти. Навчали їх доктор педагогічних наук, професор Алла Семенова та засновник школи красномовства, педагог з ораторського мистецтва і техніки мови, спеціаліст в галузі бізнес-етикету Олександра Казакевич. 

«Роль секретаря судового засідання в комунікаційній діяльності суду», - саме такою була тема останнього тренінгу в межах грантової програми «Налагодження діалогу судів та ЗМІ – шлях до порозуміння з громадськістю», що відбувся 10 липня. Захід відвідали понад двадцять діючих секретарів судового засідання судів міста Одеса.

Тонкощам ефективної комунікації учасників тренінгу навчали доктор юридичних наук, професор, суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук та доктор педагогічних наук, професор Алла Семенова.

По завершенню навчальних заходів, передбачених програмою, ми розуміємо, що вирішення  питання встановлення системної комунікації судів із громадськістю та ЗМІ знаходиться лише на початковій стадії та потребує свого подальшого розвитку. Переконані, що такий розвиток відбуватиметься, тому що це виклик часу та запорука демократичних перетворень, на шляху яких перебуває Україна. Одеський окружний адміністративний суд зі свого боку докладатиме максимум зусиль для того, щоб позитивні досягнення програми розповсюджувались, а виявлені проблемні моменти були якомога швидше усунуті.

Підтвердженням актуальності тематики проекту стала жвава зацікавленість представників інших судів, в тому числі судів інших регіонів України, у перейнятті досвіду, обміну напрацюваннями та ідеями в даній сфері.

Безумовно, робота судів України потребує чималих змін. Реформування судової системи активно обговорюється у засобах масової інформації та серед широких кіл громадськості. Та будь-які ініціативи матимуть ефект, якщо ми почнемо їх впроваджувати та реалізовувати.

Вдосконалювати нас має не хтось, а ми самі повинні старатися кожного дня ставати кращими. Суд – це не тільки суддя, кожен працівник апарату  уособлює суд, впливає на думку громадян щодо установи. Звичайно, дуже велике значення має те, що ми робимо, та ще більшу вагу відіграє те, як ми виконуємо свої обовязки.

Тому налагодження комунікації судів з громадськістю та засобами масової інформації є одним із головних та стратегічних завдань судової влади в Україні. У цьому зв’язку особлива увага має бути приділена фахівцям із зв'язків зі ЗМІ (прес-секретарям) у судах, оскільки саме вони слугують головною з'єднувальною ланкою між громадськістю, засобами масової інформації та судом. Важливість вказаних фахівців полягає у забезпеченні спеціалізованої комунікації з громадськістю від імені суду та набуває актуальності з огляду на тенденцію направлену на побудову та розвиток громадянського суспільства в Україні, становлення демократичної, правової та соціальної держави. Уміння створювати сильні ключові повідомлення дозволяє суду заявити про свої потреби та демонструвати вчинки для забезпечення справедливого доступу до правосуддя.

Для комплексного охоплення питання ефективної комунікації суду з громадськістю пропонуємо керівництву судів та Національній школі суддів України обов’язково включити до планів роботи проводення навчальних тренінгів для працівників апаратів судів, які в силу виконання своїх посадових обов’язків безпосередньо контактують з відвідувачами (працівники канцелярії, секретарі судового засідання, судові розпорядники).

Дуже важливо покращувати навички спілкування працівників: шанобливого ставлення до відвідувачів суду – коректності, ввічливості, вміння уникати конфліктних ситуацій, зменшення психологічної напруги.

Вважаємо, що за такий короткий проміжок часу нам вдалося досягти поставлених цілей та завдань грантової програми. Ми пишаємося досягнутими результатами! І головне, ми пишаємося тим, що всі учасники відзначали високий рівень організації заходів та надзвичайний професіоналізм тренерів.

Кожен працівник важливий для судової системи, адже саме від кожного із нас залежить рівень довіри, поваги до суду та віри у справедливість. Найприємнішим у кожному заході було бачити щасливі посмішки учасників, відчувалось натхнення до розвитку та прагнення нових звершень.

За час проекту ми заклали основу для професійного розвитку працівників, наступним кроком керівництва судів, на нашу думку, повинна стати  підтримка та розвиток таких працівників, постійне вдосконалення та спільна робота у напрямку налагодження комунікацій кожного суду.