flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Одеський окружний адміністративний суд відвідали представники Консультативної місії ЄС

20 серпня 2015, 13:26

20 серпня в Одеському окружному адміністративному суді відбулась зустріч заступника голови суду Ігоря Завальнюка та заступника керівника апарату суду Валерії Косіциної з представниками Консультативної місії Європейського Союзу – фахівцем відділу з регіональних питань  Ахімом Штауденмайєром та асистентом з питань регіонального співробітництва  Мариною Будник. Представники Місії та окружного суду на прикладі рішення ООАС про заборону проведення в Одесі «Маршу Рівності» обговорили сучасний стан українського законодавства щодо мирних зібрань.

Європейських гостей цікавили в першу чергу питання законодавчого врегулювання права громадян на мирні зібрання в Україні, процедури розгляду справ, які стосуються обмеження громадян та юридичних осіб у їх праві на мирні зібрання, а також інформація про те, які саме обставини та докази можуть бути підставою для прийняття рішення про обмеження прав громадян на мирні зібрання.

На всі ці питання вичерпну відповідь надав заступник голови Одеського окружного адміністративного суду Ігор Завальнюк. Він зазначив, що судам важко працювати без спеціального закону про мирні зібрання, в якому були б прописані чіткі права та обов’язки ініціаторів заходів щодо сповіщення про намір провести захід, його організації та безпосереднього проведення, а також права та обов’язки органів місцевого самоврядування та виконавчої влади щодо забезпечення належної організації таких заходів та безпеки їх учасників і третіх осіб. Таким чином, при розгляді цієї категорії справ суд використовує практику Європейського суду з прав людини, міжнародні договори та рішення Конституційного суду України. 

Ігор Завальнюк підкреслив, що на сьогоднішній день законодавство України не встановлює терміни, в який організатор масового заходу зобов’язаний повідомити про намір його проведення. Так само єдиним обмеженням для органів місцевої влади щодо строків звернення до суду є норма ст. 182 (Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання) Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою позовні заяви, що надійшли до суду в день проведення заходу, не розглядаються.

«У випадку «Одеса Прайд-2015» позивач звернувся до суду за день до початку фестивалю, тому суддя, враховуючи  норми Кодексу адміністративного судочинства (відповідно до ч. 4 ст. 182 КАС України, адміністративна справа про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а у разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів - невідкладно. Ті самі строки передбачені й щодо вирішення справ про усунення обмежень у реалізації права на мирні зібрання (ч. 3 ст. 183 КАСУ), проводила слухання невідкладно цього ж дня. До суду з’явились всі сторони по справі, таким чином процес був повним і не обмежував прав жодної зі сторін», - зазначив Ігор Завальнюк.

Заступник голови Одеського окружного адміністративного суду підкреслив, що, виносячи рішення в подібних справах, суд керується нормами закону, враховує інтереси безпеки життя та здоров’я учасників заходу та осіб, що не приймають у ньому участі.

В свою чергу фахівець відділу з регіональних питань Консультативної місії ЄС Ахім Штауденмайєр розповів, що у Німеччині є окремий закон про мирні зібрання, але зауважив, що німецькі закони не такі детальні як українські.  Він підкреслив, що будь-які зміни в законодавчій базі ґрунтуються на прийнятих раніше рішеннях і висловив упевненість, що в українському законі про мирні зібрання буде врахований позитивний  досвід  українських судів при вирішення подібних справ. Пан Штауденмайєр також додав, що це питання буде донесено до відома стратегічних радників Місії, що співпрацюють безпосередньо з українським парламентом, і вони, в свою чергу, зможуть працювати над ним разом з українською стороною в межах мандату Місії.

Експерти Консультативної місії ЄС високо оцінили роботу Одеського окружного адміністративного суду та були вражені оперативністю розгляду справи стосовно «Маршу Рівності». Вони зауважили, що суд виніс дійсно «соломонове рішення».

ДОВІДКОВО: Консультативна Місія Європейського Союзу розпочала роботу в Україні за запрошенням українського уряду з метою надання допомоги в реформуванні сектору цивільного безпеки. Переважно місія працює в Києві в межах Міністерства внутрішніх справ та державних установ, Парламенту, Уряду та судової влади, а також має команду спеціалістів відділу регіонального співробітництва, які відвідують області.

Одеський окружний адміністративний суд завжди відкритий до співпраці з громадськістю. Задля зручності громадян в ООАС є інформаційний кіоск та інформаційний центр, де співробітники з радістю за потреби все пояснять і покажуть. Крім того, на сайті «Судова влада» працює спеціальна сторінка ООАС, де можна знайти інформацію про розклад роботи суду та графік прийому громадян,списки справ, призначених до розгляду, зразки процесуальних документів, а також оперативні новини про діяльність суду.