flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді адміністративних судів вивчали практику Європейського суду з прав людини

24 лютого 2016, 17:47

Практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства, оскільки рішення ЄСПЛ, що набули статусу остаточного, є джерелом права. Водночас, їх застосування українськими судами подекуди проблематичне – адже суддями Європейського суду розглядається великий обсяг справ, рішення по яким має знати суддя. Крім того, чимало з них не мають офіційного перекладу, що не позбавляє рішення значення джерела права, але ускладнює посилання на нього.

Навчитись вирішувати ці та інші проблеми застосування практики ЄСПЛ та ст. 6, 8, 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод було метою сьогоднішнього семінару, що пройшов у Одеському окружному адміністративному суді. Захід був організований спільно з Одеським регіональним відділенням Національної школи суддів України, а участь у ньому взяли судді адміністративних судів Одеської, Миколаївської, Херсонської та Луганської областей. Як зазначив голова Одеського окружного адміністративного суду Олег Глуханчук, вміння суддів застосовувати європейську практику сприяє не тільки підвищенню якості їх судових рішень, а й більш глибокому розумінню права як такого.

Оксана Бойко, суддя Одеського окружного адміністративного суду, розповіла, чому, на її думку, українські суди досить рідко посилаються на рішення Європейського суду. Так, практику ЄСПЛ почали викладати тільки в 2006 році – враховуючи те, що Європейський суд засновано більш ніж 50 років тому. Крім того, принципи, на яких ґрунтується Конвенція та рішення Європейського суду, суттєво відрізняються від тих, що визначали право у Радянському Союзі: якщо в європейській практиці найвищою цінністю є людина, то у СРСР визнавалось верховенство держави.

На думку судді, Європейський суд виконує тлумачну функцію, і, спираючись на його практику, можна глибше зрозуміти «дух» Конвенції. З цією метою вона запропонувала суддям розглянути справу «Плахтєєв та Плахтєєва проти України», де оскаржувалися дії працівників податкової міліції та Тростянецького районного суду.

Пізніше учасники обговорили ще кілька справ, серед яких – «Олександр Волков проти України», по якій детально розглянули принцип неупередженого суду, встановлений законом. Практичне завдання до цієї справи підготували суддя у відставці Антоніна Фадєєнко та суддя Харківського окружного адміністративного суду Людмила Волкова. Вони також розповіли про «логіку» Європейського суду з прав людини, керуючись якою можна виносити грамотні судові рішення, що відповідають європейським стандартам.

Кандидат юридичних наук та керівник підрозділу громадської організації «Всеукраїнське об’єднання адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу» Катерина Кармазіна присвятила свій виступ виконанню Україною зобов’язань відповідно до Конвенції. Вона також відзначила статті документу, пов’язані з адміністративним судочинством: це, зокрема, стаття шоста – про право на справедливий суд. Загалом, протягом цілого дня судді ділились досвідом застосування практики ЄСПЛ, отримували нові знання та виконували практичні завдання на прикладі певних рішень ЄСПЛ.