flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Одесі обговорили судову реформу та конфлікт інтересів

12 березня 2016, 16:16

Конфлікт інтересів згадується щоразу, коли обговорюється чесність та добросовісність суддів. Проте, популярність поняття у публічному дискурсі не обумовила його належну присутність у науковій та правовій сферах. Визначення конфлікту інтересів досі відсутнє в законі, а науковці поки не мають єдиної думки щодо того, що саме можна та потрібно так називати. Обов’язок ж уникати конфлікту інтересів прописаний законодавчо, тож судді, аби його належно виконувати, мають визначитись з поняттями.

З цією метою сьогодні відбулось третє засідання Одеської регіональної ради з питань реформування юстиції, участь у якому взяли голова Одеського окружного адміністративного суду Олег Глуханчук та заступник голови, суддя-спікер Ігор Завальнюк.

Зміни, яких зазнає українська сфера юстиції, часто провадять без урахування думки тих, хто у ній працює. Наслідком цього є прийняття недосконалих законодавчих рішень, які не тільки не розв’язують якусь проблему, а й додають нову. Щоб не припускатися цієї помилки і надалі, в Україні провели опитування суддів, адвокатів та представників органів, що обслуговують судову систему, у ході якого учасники оцінювали себе та роботу колег. Як зазначила Наталія Дрьоміна-Волок, національний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції», учасники опитування були досить критичними до колег, але некритичними до себе. Так, судді скаржились на поведінку адвокатів та прокурорів (у кримінальному процесі), адвокати – на прокурорів та суддів і т. д. Таке «перекидання» вини, на думку учасників сьогоднішнього заходу, є логічним наслідком неузгодженості положень законів, на підставі яких діють опитувані. Тож умовою грамотного та ефективного реформування сфери юстиції є не тільки врахування думки кожного, хто у ній працює, а й наявність у законодавця цілісного бачення ситуації.

 

Юлія Землицька, національний експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції», розповіла про те, як інші європейські країни справляються з проблемою конфлікту інтересів та як це питання регулюється в їхніх законодавствах. На її думку, юридичні аспекти питання потребують публічного обговорення, тож судді та правники мають більш відкрито та наполегливо доносити свою думку громадськості та законодавцю.

По закінченню учасники обговорили проблему контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів, а Віргіліюс Валанчюс, керівник Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції», висловив сподівання, що цей та інші заходи сприятимуть ефективному реформуванню судової системи.

 

Наступне засідання Одеської регіональної ради з питань реформування юстиції відбудеться через півроку, коли суди вже встигнуть напрацювати досвід реалізації положень щодо конфлікту інтересів.