Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
08 - 09 квітня 2013 року
в рамках реалізації Проекту «Суддівська освіта – для економічного зростання» при підтримці Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в Одеському окружному адміністративному суді відбувся дводенний технічний семінар на тему «Досудове врегулювання спорів».
Участь у заході взяли: Глуханчук Олег Васильович - Голова Одеського окружного адміністративного суду; Лічман Леонід Григорович - Голова Малиновського районного суду м. Одеса; Марцинкевич Анатолій Миколайович, секретар Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Казакевич Поліна Віталіївна – начальник відділу міжнародного співробітництва Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Тед C. Зажечни – суддя Суду Королівської Лави провінції Саскачеван (Канада), Дональд П. Брик – суддя Суду Королівської Лави провінції Манітоба(Канада), Шаков Олег - Директор міжнародних програм, Офіс Уповноваженого з федеральних судових справ Канади, Городецька Наталія, Головний менеджер міжнародних програм, Офіс Уповноваженого з федеральних судових справ Канади, Олександра Баранюк – координатор проекту «Суддівська освіта – для економічного зростання», Людмила Чернявська – експерт з гендерних питань проекту «Суддівська освіта – для економічного зростання».
Також у семінарі взяли участь судді Малиновського районного суду міста Одеси (Гранін Віталій Львович, Іщенко Олександр Васильович, Гарський Олександр В’ячеславович, Михайлюк Олег Анатолійович), судді Одеського окружного адміністративного суду (Катаєва Елла Валеріївна, Стефанов Сергій Олександрович, Бжассо Наталя Володимирівна, Юхтенко Людмила Романівна, Завальнюк Ігор Вікторович, Токмілова Любов Миколаївна, Вовченко Оксана Андріївна) та адвокати.
Довідка: Проект «Суддівська освіта – для економічного зростання» (JEEG) – це п’ятирічний проект, що фінансується Канадською агенцією з міжнародного розвитку (CIDA). Поряд із пріоритетними для Канадської агенції з міжнародного розвитку економіки наскрізними темами проекту є також розвиток самоврядування та твердження верховенства права. Головним завданням Проекту є надання Україні допомоги у сфері покращення ділового середовища за рахунок підвищення ефективності роботи судів, розробки навчальних програм для суддів та впровадження досудового регулювання спорів. Компонент «Досудове регулювання спорів» реалізується Канадським Управлінням Уповноваженого з федеральних судових питань (FJA). Його завдання – підвищити компетентність обраних пілотних судів щодо оперативного та ефективного розгляду справ завдяки застосуванню механізмів регулювання спорів до судового розгляду / в ході попереднього засідання. Наразі Одеський окружний адміністративний суд - один з чотирьох пілотних судів в Україні, на базі якого планується запровадити процедуру досудового врегулювання спорів за участю судді.
Перший день семінару був присвячений ознайомленню із системою правосуддя Канади (призначення суддів федеральним урядом, юрисдикція вищих судів, процедурі проходження судових справ у вищих судах Канади з моменту відкриття провадження до моменту слухання справи) та практикою застосування власне процедури досудового врегулювання спорів за участю судді (підготовка та календарне планування конференції з досудового врегулювання спорів, основні принципи роботи на цьому етапі) на прикладі відеозапису конференції з досудового регулювання спору в Суді Королівської Лави судового центру Рейджайна, Провінція Саскачеван, Канада.
Тобто учасники семінару мали змогу наочно спостерігати за «живим» процесом процедури досудового регулювання спору у Канаді (до речі у 2012 році судді Одеського окружного адміністративного суду Юхтенко Л.Р. та Вовченко О.А. відвідали Канаду, де ознайомилися із аналогічними процедурами особисто, що власне і дало змогу розробити моделі досудового вирішення спорів з урахуванням чинного українського законодавства та певних аспектів менталітету українського народу).
В процесі обговорення відеоматеріалів семінару були відзначені певні проблемні питання щодо можливості впровадження даної процедури в Україні. Так, передусім, це відсутність законодавчого визначення даної процедури (зокрема, стосовно адміністративного судочинства Кодексом адміністративного судочинства України, а саме статтею 111 передбачається проведення попереднього досудового засідання, проте цей етап адміністративного провадження носить більш формальний характер і, хоча надає сторонам можливість для примирення, все ж не має такої мети). Також проблемним питанням практичного втілення в Україні моделі досудового врегулювання судового спору за участю судді, на думку експертів даного Проекту, можуть стати гендерні аспекти правосуддя. Так, зокрема, про неврахування гендерних особливостей свідчить відсутність спеціальної судової статистики, яка б враховувала саме гендерні показники правосуддя. Одним з визначальних чинників такого явища є певні соціальні стереотипи щодо ролі жінки та чоловіка в українському суспільстві.
Другий день семінару - 09 квітня 2013 року був присвячений презентації української концепції процедури досудового врегулювання спорів. В рамках другого дня семінару було інсценізовано 2 конференції з досудового регулювання спорів – на прикладі судової справи суду загальної юрисдикції (постановниками були судді Малиновського районного суду м. Одеси, в ролі судді – Лічман Л.Г.) та судової справи адміністративної юрисдикції (постановниками виступили судді Одеського окружного адміністративного суду, в ролі судді – Юхтенко Л.Р.).
Після проведених інсценізацій відбулося жваве обговорення результатів, в ході якого іноземні експерти дали ряд рекомендацій українським суддям щодо вдосконалення процедури та її подальшого впровадження.
Прес-служба ООАС