На цьому наголосив Голова Вищого адміністративного суду України Ігор Темкіжев у своїй промові на Конференції суддів адміністративних судів України 20 вересня 2013 року.
Голова ВАСУ зазначив, що за період діяльності до адміністративних судів надійшло майже 11,5 млн. справ. Це є свідченням того, що створення системи адміністративних судів позитивно впливає на захист прав і законних інтересів громадян та юридичних осіб.
Разом з тим, невирішеними залишаються такі питання, як недостатнє забезпечення єдності судової практики, досить велике навантаження на суддів, тривалий розгляд судових справ тощо.
Очільник ВАСУ відзначив, що у напрямку розв’язання проблемних питань виробляються відповідні позиції суду, які знаходять своє відображення у постановах Пленуму ВАСУ, рекомендаційних роз’ясненнях у формі інформаційних листів. Також здійснюється інформаційне забезпечення стосовно практики Європейського суду з прав людини. Надається методична допомога судам нижчих інстанцій.
Як зазначив І. Темкіжев, позитивних змін вдалося досягти завдяки законодавчому удосконаленню окремих положень КАС України, змінам у податковому, митному, земельному, пенсійному, іншому законодавстві.
Серед невирішених питань залишається недосконалість норм виборчого законодавства та норм процесуального права щодо встановлення результатів виборів та їх оскарження, про що заявили більшість фахівців у цій сфері. «Стала традиція внесення численних законодавчих змін безпосередньо напередодні або впродовж виборчих кампаній суттєво ускладнює процес правозастосування», - відзначив І. Темкіжев.
Голова ВАСУ також зауважив, що напрацьований досвід і судова практика дає всі підстави для розроблення та прийняття нового Кодексу адміністративного судочинства.
«Вважаю, певним поштовхом для цього може стати прийняття Адміністративно-процедурного кодексу України… Сподіваюся, що з прийняттям цього Кодексу певна кількість адміністративних спорів буде розв’язуватись у досудовому порядку, що, у свою чергу, позитивно позначиться на вирішенні питання надмірного навантаження судів», - сказав І. Темкіжев.
У ракурсі міжнародно-правового співробітництва, Голова суду відзначив спільну дворічну роботу з європейськими експертами в рамках проекту Твіннінг «Підвищення ефективності та якості управління адміністративних судів в Україні», який Вищий адміністративний суд України реалізовував у співпраці з адміністративними судами Франції, Литви та Швеції.
За результатами вивчення досвіду партнерів та рекомендацій експертів ВАСУ надіслав до парламентського Комітету з питань верховенства права та правосуддя пропозиції щодо внесення змін до законодавства про адміністративне судочинство, спрямовані на удосконалення понятійного апарату, вирішення питань конфлікту юрисдикцій, встановлення процесуальних фільтрів, зменшення навантаження, виконання судових рішень тощо. Також були надіслані пропозиції до законодавства про судоустрій (зокрема, щодо посилення гарантій незалежності суддів, забезпечення належного фінансування судів, врегулювання питань щодо дисциплінарної відповідальності судді та порушення ним присяги).
Крім того, розроблено проекти Концепції інформаційної системи ВАСУ, Інструкції з діловодства в адміністративних судах, започатковано проведення на постійній основі Днів відкритих дверей.
І. Темкіжев також зупинився на важливості підвищення поінформованості суспільства про діяльність адміністративних судів. «У розрізі цього актуальним є висвітлення судових рішень з резонансних та суспільно значимих справ. Ініціатива судів у висвітленні та роз’ясненні змісту судових рішень дозволить оперативно донести позицію суду, зменшуючи кількість викривленої інформації у мас-медіа», - сказав він.
Щодо фінансування судів, І. Темкіжев відзначив, що проблемним залишається питання оплати рахунків Держказначейством, особливо за спецфондом (судовим збором). Ще складніша ситуація з оплатою товарів, робіт і послуг в апеляційних та окружних судах. Така ситуація з оплатою рахунків негативно впливає на матеріально-технічне забезпечення судів, а головне – не забезпечується своєчасне відправлення кореспонденції (повісток, справ тощо).
Виправити ситуацію, на думку очника ВАСУ, можливо лише шляхом внесення до Бюджетного кодексу норм щодо захищеності видатків на фінансування судів. Вищий адмінсуд спільно з Радою суддів адміністративних судів України підготували такий законопроект і спрямували його до Ради суддів України.
Інша нагальна проблема, яка потребує негайного вирішення, – це оплата праці працівників апарату окружних і апеляційних судів. У першому півріччі цього року заробітна плата працівників апарату в апеляційних адміністративних судах становила 2,5-3,5 тисячі гривень, в окружних – 1,3-2,2 тисяч гривень, тоді як середня заробітна плата по Україні становить 3443 грн., а мінімальна – 1147 грн.
Ситуація складається таким чином, що на листопад – грудень цього року, а в деяких судах і на жовтень практично відсутні кошти на оплату праці працівників апарату.
За розрахунками, фонд оплати праці окружних адміністративних судів необхідно збільшити на 26,5 млн. грн., апеляційних – на 1 млн. 800 тис.
Чимало проблем щодо забезпечення адміністративних судів придатними для здійснення судочинства приміщеннями. І хоча цього року є позитивні зрушення, на сьогодні з 36-ти окружних і апеляційних адміністративних судів тільки десяти виділені приміщення, загальна площа яких відповідає нормам.
І. Темкіжев запропонував Раді суддів адміністративних судів, за поданням Державної судової адміністрації України, звернутися до Уряду з проханням внести необхідні пропозиції до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» щодо видатків на утримання адміністративних судів у частині капітальних вкладень.
На завершення, Голова ВАСУ висловив упевненість, що Рада суддів у новому складі продовжить роботу в раніше визначеному напрямку.
«Цей потужний орган суддівського самоврядування має стати своєрідним "локомотивом" у процесі подальшого розвитку системи адміністративних судів та запорукою забезпечення конституційних засад судочинства, зокрема незалежності суддів», - наголосив Голова ВАСУ.
Інформацію взято з офіційного сайту ВАСУ.