Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Про це заявив Голова Ради суддів адміністративних судів України Микола Кобилянський під час свого виступу на конференції суддів адміністративних судів України 20 вересня 2013 року.
Він також зауважив, що Рада суддів адміністративних судів України 2010-го−2013-го років скликання провела 43 засідання, на яких прийнято більше ніж 570 рішень. До органів державної влади та органів суддівського самоврядування надіслано понад 1300 листів щодо вирішення питань діяльності адміністративних судів.
Рада суддів вивчила стан організації роботи шістнадцяти адміністративних судів, яким надано методичну і практичну допомогу. У результаті чого у цих судах покращилася організація роботи і суттєво зменшився показник скасованих рішень.
РСАС України спільно з фахівцями Вищого адміністративного суду України і Державної судової адміністрації України, які входили до складу робочої групи, розробили і прийняли нову редакцію Методичних рекомендацій щодо вивчення стану організації роботи апеляційних та окружних адміністративних судів.
М. Кобилянський повідомив, що постійну увагу Рада суддів адміністративних судів України приділяла питанню фінансового забезпечення адміністративних судів. За період 2010-го–2013-го років це питання розглядалося Радою суддів 11 разів. З метою покращення фінансування судів надіслала низку звернень і листів до Президента, Прем’єр-міністра, Державної судової адміністрації. Зокрема, для вирішення питання щодо підвищення рівня оплати праці співробітників апаратів окружних і апеляційних адмінсудів у квітні цього року Рада звернулася до Президента України та Прем’єр-міністра.
Як зазначив Голова РСАС України, незважаючи на систематичне здійснення заходів, залишається проблемним питання забезпечення апеляційних та окружних адміністративних судів приміщеннями, придатними для здійснення правосуддя. Основна причина – недостатність фінансування капітальних видатків. Щодо покращення ситуації Рада суддів зверталася до Кабінету Міністрів, Державної судової адміністрації.
Не залишилося поза увагою Ради суддів питання щодо програмного забезпечення діяльності адмінсудів, а також внесення судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень.
М. Кобилянський звернув увагу присутніх на те, що на виконання листа Ради суддів України у 2012 році надано пропозиції щодо наповнення Єдиного реєстру, зокрема стосовно включення судових рішень, якими розгляд справи завершено по суті, і навпаки, зазначено про недоцільність внесення судових рішень суду першої інстанції за результатами розгляду адміністративної справи у порядку скороченого провадження. Також запропоновано забезпечити можливість внесення до реєстру інших судових рішень, якщо в них розкриваються правові позиції, що мають значення для формування судової практики.
На переконання очільника Ради суддів адмінсудів, питання правового і соціального захисту, побутового забезпечення суддів і членів їхніх сімей є пріоритетними. Рада суддів детально вивчила ситуацію, що склалася з оподаткуванням місячного грошового утримання суддів, які, маючи право на відставку, продовжують працювати на посаді судді. Своє рішення і обґрунтування з цього приводу РСАС України у червні 2011 року надала Раді суддів України, яка у свою чергу звернулася до Пленуму Верховного Суду України, котрий вніс подання до Конституційного Суду України. Як усім відомо, Конституційний Суд України з цього питання прийняв Рішення (від 14 грудня 2011 року №18рп/2011).
Крім цього, на виконання вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Рада суддів упродовж звітного періоду виконувала повноваження щодо вирішення питань про внесення подань до Вищої ради юстиції для призначення суддів на адміністративні посади та звільнення їх з цих посад.
На цей час включено до резерву 107 суддів, з яких:
- 2 судді зараховано до резерву на заміщення адміністративних посад у Вищому адміністративному суді України;
- 28 суддів зараховано до резерву на заміщення адміністративних посад в апеляційних адміністративних судах;
- 77 суддів зараховано до резерву на заміщення адміністративних посад в окружних адміністративних судах.
Рада суддів внесла до ВРЮ 70 подань про призначення суддів на адміністративні посади, з яких 4 − на адміністративні посади до ВАС України, 18 − на посади до апеляційних та 48 – до окружних адміністративних судів. Також внесено 2 подання про звільнення з адміністративних посад та у внесенні одного подання Рада суддів відмовила.
Рада суддів постійно проводить роботу з розгляду звернень громадян, що надходять на її адресу. За звітний період до Ради суддів адмінсудів надійшло 621 звернення громадян. Переважна більшість звернень стосувалася неналежної організації роботи суду, неправомірності дій суддів, порушень строків та тривалості розгляду справ.
Рада суддів активно співпрацювала з міжнародними партнерами. «Завдяки такій співпраці ми здобули вагомий досвід та дослідили важливі питання організації діяльності судів», - сказав М. Кобилянський.
Рада суддів постійно здійснює контроль за прийнятими рішеннями. На цей час більшість рішень Ради суддів виконано, однак окремі з них, зокрема ті, що потребують тривалого виконання, перебувають на постійному контролі.
Наостанок Микола Кобилянський подякував за активність, добропорядність та високий рівень відповідальності при виконанні доручень Ради всім членам Ради суддів адмінсудів.
Він також висловив велику вдячність за співпрацю керівництву та фахівцям Вищого адміністративного суду України, Державної судової адміністрації, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, апеляційних і окружних адмінсу.
За інформацією ВАСУ.