flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Зразкова справа: що це таке та що з нею робити?

25 червня 2020, 16:52

  Останнім часом ми часто чуємо таке питання: «А чому зупинили провадження в моїй справі через розгляд якоїсь зразкової справи?».

   Давайте разом розбиратись!

  Що ж це таке? Під зразковою адміністративною справою розуміється типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення. Тобто за наявності ознак типовості справи Верховний Суд приймає її до провадження, і така справа стає зразковою.

  Як її розрізнити серед інших справ? Ознаки типовості визначені у п. 21 ч. 1 ст. 4 КАС України. Зокрема, типові адміністративні справи – це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

   Які є особливості? Приписами ст. 290 КАС України регламентовано особливості провадження у зразковій справі. Зокрема, якщо в провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції. У поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, у тому числі посилання на типові справи.

   Що ж робити суду? Також зазначаємо, що суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.

   А у разі ухвалення рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

  Наприклад: Ухвалою Верховного Суду від 20.05.2020 року відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 560/2120/20 Хмельницького окружного адміністративного суду, яка підпадає під  категорію справ -  перерахування пенсії  працівникам органів Прокуратори за вислугою років. 

  З цієї підстави провадження по даній категорії справ, які перебувають в Одеському окружному адміністративному суді частково зупинені.